مقالات

صنایع غذایی کشور به سمت تولید محصولات غنی شده بروند

محمد حسن انتظاری،دکترای تغذیه و استاد دانشگاه: صنایع غذایی کشور به سمت تولید محصولات غنی شده بروند

یک دکترای تغذیه و استاد دانشگاه در مورد تولید محصولات غنی شده توسط کارخانجات صنایع غذایی معتقد است که با توجه به کمبود و فقر برخی ریزمغزی ها و ویتامین ها در مواد غذایی کشور باید از طریق غنی سازی این کمبودها را در حد مجاز جبران کرد.

محمد حسن انتظاری، دکترای تغذیه و استاد دانشگاه همچنین معتقد است مطابق با یک اصل کلی در تغذیه هنگام مصرف مواد غذایی به همان میزانی که کالری و انرژی مورد نیاز بدن تامین می شود به همان مقدار نیز اگر بیش از حد مجاز مصرف شود مشکلاتی را به وجود می آورد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال کمبود روی در بدن مشکلاتی را به وجود می آورد اما اگر در جبران آن زیاده روی شود یک عامل مسموم کننده می شود یا اینکه جایگزین عنصرهای دیگری مانند آهن، مس و کلسیم می شود.

وی اضافه کرد: کمبود ید در خاک کشور و ویتامین دی در مواد غذایی به  ذات وجود دارد که غنی سازی با رعایت نکات گفته شده را می طلبد.

این متخصص انرژی درمانی افزود: کمبود عنصرهای روی، آهن، کلسیم و ویتامین دی و عوارض ناشی از آن از موارد شایعی است که از طریق موادغذایی غنی شده میتوان آنها را جبران کرد.

انتظاری با بیان اینکه میزان تزریق مواد غنی شده به محصولات با رعایت نکاتی است، تاکید کرد: محصولات غنی شده مانند محصولات غذایی که توسط شرکتهای صنعتی تولید می شود با رعایت میانگینی میان حداقل تاثیر و حداکثری که ایجاد مشکل کند در نظر گرفته می شود.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال میزان 10 میلی گرم روی مناسب مصرف روزانه و مفید برای رشد کودکان است اما میزان 40 میلی گرم آن ایجاد مسمومیت می کند.

این متخصص تغذیه افزود: میزان 700 میلی گرم ید برای بدن مفید اما 2500 میلی گرم آن منجر به مسمومیت می شود و برای آهن نیز 18 میلی گرم مفید و 45 میلی گرم مضر است به همین دلیل همیشه میزانی به کار گرفته می شود که مصرف روزانه این مواد ایجاد مسمومیت یا از فعالیت سایر ویتامینها جلوگیری نکند.