مقالات

ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها وجودشان در بدن یک ضرورت است

 

دکتر معطر متخصص طب سنتی با اشاره به عوارض ناشی از کمبود برخی مواد مورد نیاز در بدن اظهار داشت: مواد معدنی، ریز مغذی‌ها و ویتامین‌ها از جمله موادی هستند که وجود آنها در بدن یک ضرورت است و حتما باید از طرق مختلف بدن آنها را جذب کند.

وی با اشاره به اینکه کمبود هر کدام از مواد معدنی و ویتامین‌ها در بدن عوارضی را به وجود می‌آورد، تاکید کرد: به عنوان مثال کمبود روی در بدن از طریق ضعف عضلانی قابل تشخیص است یا اختلالاتی که در راه رفتن از نبود پتاسیم مورد نیاز بدن به وجود می آید و یا مشکلات برخی از بیماریهای خونی که ناشی از فقدان آهن است، همگی قابل تشخیص است.

وی افزود: بدن به صورت طبیعی مواد مورد نیاز خود را از طریق تغذیه جذب می‌کند و در صورتی که ماده‌ای بیش از نیاز بدن باشد به طور طبیعی مقدار اضافی آن دفع می‌شود. 

معطر استفاده خودسرانه از ویتامین‌ها را نهی و بیان داشت: به هیچ عنوان حتی اگر افراد به مزاج خود آشنا هم هستند و دلیل بیماری خود را می‌دانند حال از طریق مواد شیمیایی و گیاهان دارویی خود درمانی نکنند.

وی اضافه کرد: چرا که هر خود درمانی حال با استناد به طب سنتی یا مدرن عواقبی را به دنبال دارد که باید زیر نظر متخصص هر کدام از اطبا سنتی یا مدرن انجام گیرد.

متخصص طب سنتی که برخی از تولیدات مواد و انجام امور را دخالت در کار خلقت دانست، یادآور شد: گاهی مواد یا تولیداتی به بازار عرضه می شود که عنوان سرشار بودن از مواد طبیعی و گیاهی و مفید را دارد در صورتی که قریب به اتفاق آنها از این خصوصیات برخوردار نیستند.

وی خاطر نشان کرد: با بکارگیری مواد طبیعی و سالم تولید این چنین محصولاتی را که دور از ذهن به نظر می رسد را می توان امکان پذیر کرد اما باز باید نکات بسیاری را در تهیه و تولید آنها به کار برد و مدنظر داشت.