مقالات

محصولات غنی شده بهترین راهکار جبران کمبودهای غذایی

 

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه اصفهان گفت: محصولات غنی شده بهترین راه برای مرتفع سازی کمبودهای غذایی در بدن انسان‌ها است.

احمد اسماعیل زاده دکترای تغذیه وعضو هیات علمی دانشگاه در مورد ضرورت و وجود محصولات غنی شده در کشورگفت:به دلیل کمبودهای برخی از ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی تولید محصولت غنی شده یک ضرورت به شمار می رود.

وی غنی سازی را یکی از راهکارهای مرتفع سازی کمبودهای مواد غذایی در رژیم‌های غذایی مردم هر کشور دانست و تصریح کرد: یکی از شایعترین مواد مغذی که در رژیم غذایی مردم کشور ایران است ویتامین D است.

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه 60 تا 70 درصد مردم ایران مشمول کمبود ویتامینD هستند، بیان داشت: به دلیل اینکه منبع غذایی چندانی در دسترس مردم برای جبران این ویتامین نیست و تنها از راه محصولات دریایی، تخم مرغ و لبنیات آن هم به میزان کم تامین می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از منابع دریافت ویتامینD نور خورشید است که به دلیل زیانها و مضرات آن استفاده چندانی از آن نمی‌شود.

اسماعیل زاده با بیان اینکه محصولات غنی شده با ویتامین Dمانند ماست، نان وکیک غنی شده چند سالی است که روانه بازار شده، اضافه کرد: با خوردن این محصولات می‌توان کمبود این ویتامین‌ها را جبران کرد اما به دلیل اینکه این ماده مغذی محلول در چربی نیست در نتیجه اضافه آن در بافت چربی ذخیره شده و مضرات بسیاری را در صورت استفاده مازاد به همراه دارد.

وی گفت: یکی دیگر از مواد مغذی و مورد احتیاج بدن که در کشور ما با کمبود به خصوص در سنین بارداری و در زنان با آن مواجه هستیم آهن است که در واقع مشکل کمبود در دریافت این ماده نیست بلکه در جذب است.

رئیس دانشکده تغذیه دانشگاه اصفهان افزود: به دلیل فرهنگ ناصحیح غذا خوردن در کشور یون آهن به اندازه کافی جذب نمی‌شود و برای قشر زنان مشکلات ناشی از کمبود این یون را به وجود می آورد.

تماس

وی ادامه داد: به خاطر اینکه این کمبود شامل تمام اقشار جامعه نمی‌شود در نتیجه نمی توان جبران کمبود آن را از طریق محصولات غنی شده تامین کرد چرا که در عده ای که دچار این کمبود نیستند با تولید رادیکال آزاد مشکلاتی از قبیل دیابت، سرطان و قلب و عروق را به وجود می آورد.

اسماعیل زاده از دیگر کمبودهای مواد مغذی در کشور ایران را مربوط به اسید فولیک دانست و خاطر نشان کرد: این ماده که از طریق میوه جات و سبزیجات تامین می شود باید مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی را در مورد آنها انجام داد تا دریافت که آیا مشکلاتی که در کشور آمریکا به مدت 40 سال به دلیل افزودن این ماده به نان داشتند چیست.

وی ویتامین هایی دیگری مانند E و B2 و زینک(روی) را از دیگر کمبودهای مواد مغذی عنوان و تاکید کرد: غنی سازی محصولات با این مواد در مراحل تحقیقاتی است تا دید آیا غنی سازی و بکارگیری این مواد در رژیم غذایی چه مضرات و فوایدی دارد.